Anzer Balı Nerede Üretilir

                                                 
             
Anzer (ballıköy) Yaylası Rize ili İkizdere ilçesinin güney batısında yer alır.Anzer yaylasını oluşturan ana Anzer vadisinin uzunluğu yaklaşık 17 km genişliği İse yaklaşık 4 km.dir. Anzer (ballıköy) köy merkezi deniz seviyesinden 2280 metre yükseklikde yer almaktadır. Anzer vadisini çevreleyen dağların yüksekliği 3000 metrenin üstündedir.

Anzer yaylasında yüksek irtifa dolayısıyla ağaç yetişmemekte ve bitki örtüsünü çayır ve otlaklar oluşturmaktadır

SARAYLARIN BALI ANZER

Anzer yaylası(ballıköy) Osmanlı döneminde saraya yüksek nitelikde emsalsız ballar sağlarken,cumhuriyet döneminin ilk yıllarında sonra Batı Avrupa üniversitelerinden Ballıköy’e gelen birçok araştırmacı Anzer florası,balı ve poleni hakkında incelemeler yapmışdır.Anzer balının özellikleri ve florası bir çok Türk ve batı üniversitelerinde tez konu olmuşdur. Karadeniz ikliminin nemli özelliği ile Anadolu’nun karasal ikliminin kesiştiği ve iklimsel geçiş noktası olan Anzer’de 42’si endemik olan 2000 civarında çiçek çeşiti bulunmaktadır.

BAL HASADI TAHLİL VE SATIŞ SÜRECİ

Anzer balı üretimi ballıköy;ün iklimsel şartalarında uygun olarak 15 haziran 15 temmuz tarihleri arasında yapılmaktadır.Kooperatif ortağı üyeleri ağustos ayının sonunda sağımı yapılan ballar kooperatife teslim edilir.Her üreticinin balından 250 gr numune alınır.Alınan numune örnekleri kooperafimiz hazır olduğu bir ortamda numarandırılır ve çelik kasalara kapatılıp mühürlenir.Alinan 250gr lık numune Hacettepe Üniversitesinde Fen Fakültesi Biyoloji bölümüne gönderilir.

Hacettepe üniversitesi tarafından Anzer balının belirleyici özelliklerine göre tahlil edilir.Tashlil sonucu Anzer balı vasfına haiz ballar uygun raporla,uygun olmayanlar ise negatif raporla kooperatife bildirilir.Anzer balına uygun özellikleri ballar kooperatif yönetimi kurulun huzurunda ve gıga mühendislerinin nezaritinde dolumu yapıldıkdan sonra mühürlenerek satışa sunulur. Anzer kooperatifin hiçbir bayisi yokdur Anzer balı markası sadece Anzer ballı köy Tarımsal kalkınma kooperatifine aittir.

Yorumlar